7 sierpnia odbyła się wycieczka do Elbląga zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie. Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom i kierowcy Panu Sławkowi. Zwiedzanie Elbląga z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Galeria EL w dawnym kościele Mariackim. Obecnie znajduje się tam muzeum sztuki współczesnej.

Następnie udaliśmy do wysokiej na 26 m gotyckiej Bramy Targowej. Pochodząca z XIV wieku konstrukcja stanowiła fragment nieistniejącego już wewnętrznego pierścienia murów obronnych i była jednym z głównych punktów wjazdowych do miasta, a dziś pozostaje jedną z najważniejszych pamiątek po średniowiecznym Elblągu (i jednocześnie jest jedynym zachowanym fragmentem oryginalnych umocnień obronnych).

Tuż obok Bramy Targowej stoi Pomnik Piekarczyka autorstwa Waldemara Grabowieckiego przedstawiający uśmiechniętego młodzieńca opartego o łopatę. Piekarczyk. Zgodnie z legendą – bohaterski obrońca miasta, który łopatą przeciął liny i odciął dostęp krzyżackim najeźdźcom.

Po krótkim spacerze po starym mieście i podziwianiu przepięknych kamienic udaliśmy się do wnętrza Katedry św. Mikołaja – zabytkowej świątyni, której budowa rozpoczęła się już w XIII wieku (obecnie jest to dziesiąty co do wielkości kościół w Polsce). Następnie Pani przewodnik zaprowadziła nas na ścieżkę kościelną (unikatowy w skali kraju zespół przejść wąskimi przesmykami między kamienicami, łączące najważniejsze obiekty sakralne w Elblągu: kościół św. Ducha, katedrę św. Mikołaja oraz kościół Mariacki przy klasztorze Dominikanów).

Po opuszczeniu „Ścieżki Kościelnej” południowym wyjściem zapoznaliśmy się z historią dawnego zespołu szpitalnego św. Ducha, w skład którego wchodził kościół oraz sale zajmowane przez potrzebujących. Zabytkowy kompleks nie przetrwał niestety II wojny światowej. Po wojnie częściowo go odbudowano i przekształcono w miejską bibliotekę. Potem udaliśmy się na dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu (w pozostałościach dawnego zamku). Niestety, ze zniszczonego w 1454 roku przez elbląskich mieszczan zamku krzyżackiego pozostały jedynie niezbyt ekscytujące zabudowania podzamcza. O dawnej chwale kompleksu zamkowego, uchodzącego ponoć za najpiękniejszy w Prusach zaraz po zamku malborskim, przypomina jedynie tabliczka informacyjna.

Czas wolny spędziliśmy na bulwarach przy kanale Elbląskim. Po krótkim odpoczynku przejechaliśmy do Pochylni Buczyniec i udaliśmy się w 3 godzinny rejs statkiem po trawie. I tak zakończyła się nasza wycieczka zapraszamy wszystkich do obejrzenia fotorelacji.